Ez az egyik leggyakoribb kérdés, amit kapok, és a válasz… nos, nem egyszerű. Hiszen annyi tényezőtől függ! Bár szeretnénk egy átlagos időt megadni, az, hogy mennyi idő alatt tudsz eljutni a spárgáig, nagymértékben függ a saját testedtől, a kiindulási állapotodból, a gyakorlás mértékétől és életmódodtól.
Mi befolyásolja a spárga elérésének idejét?
Amikor valaki elkezd edzeni a spárgáért, rengeteg egyéni tényező játszik közre:
Előképzettség: Ha van sportmúltad, a tested már jobban hozzászokott a fizikai megterheléshez. Azonban lehetnek rosszul rögzült mozgásminták, vagy olyan sport, ami kifejezetten hátráltatta a lazaságod kialakulását.
Egészségi állapot: Az ízületek és izmok állapota meghatározza, hogy mennyire gyorsan haladsz. A mozgásszervi rendszered állapota szintén. Számítanak érzékenységek, intoleranciák, életkor, testsúly, és természetesen mindenféle betegségek is amikkel néhányan együtt élnek.
Genetika: Igen, ez sem közhely. a genetika is szerepet játszik, hiszen vannak, akik természetüknél fogva rugalmasabbak.
Testfelépítés: Magasabb emberek vagy eltérő izomösszetétellel rendelkezők különböző kihívásokkal néznek szembe.
Sérülések: Ha korábban voltak sérüléseid, az lassíthatja/nehezítheti a folyamatot.
Gyermek születése: A szülés utáni test különleges figyelmet és türelmet igényel, a megváltozott fizikai állapottal számolni kell.
Életkor: Fiatalabb (gyerek, fejlődő szervezet) korban könnyebb lehet rugalmasságot elérni, de felnőtt és idősebb korban is abszolút lehetséges a spárga, csak több türelem és tudatosabb munka kell hozzá.
Ülőmunka: Az egész napos ülés, állás vagy vezetés nem segít a rugalmasságban.
Dohányzás és étkezés: Az életmódbeli (helytelen) szokások szintén befolyásolják a fejlődésedet.
És ezek még csak a legfontosabb tényezők! A hormonrendszer állapota, a stressz, a női ciklus, és még ezernyi dolog befolyásolhatják a fejlődést, ezért is nagyon fontos a körültekintő tudatosság. Ha tovább megyünk, még az időjárás és a holdfázis is számít, de azért ne aggódj emiatt túl sokat. :) Mennyi idő alatt lesz meg a spárgám? Sokatok által feltett kérdés, ám a válasz összetettebb, mint gondolnád, de mindenképp olvasd el a bejegyzést végig!
Két példa a gyakorlatból
Egy tanítványom, egy 40 év feletti hölgy, semmi sportmúlttal, kisgyermekes anyaként kezdett el hozzám járni. Heti két edzésen vett részt, és ezen kívül nem csinált mást. Körülbelül 4-5 hónap múlva sikerült elérnie a teljes spárgát! Ez elképesztő eredmény, figyelembe véve a kiinduló helyzetét.
Egy másik példa egy 20-as éveiben járó, fit, sportos múltú lány, akinek látszólag minden adottsága megvolt ahhoz, hogy gyorsan sikerüljön. Azonban régi sérülések, rossz mozgásminták és étkezési problémák miatt neki 1,5 évbe telt elérni a spárgát.
Mennyi idő alatt lesz meg a spárgám? Mégis mennyi idő átlagosan?
Az átlagos időkeret heti két intenzívebb, hosszabb edzéssel és az úgynevezett „5 perces módszerrel” körülbelül 6-9 hónap lehet. De, hangsúlyozom, ez nagyon személyes. Mindenkinek más az útja. Ne aggódj amiatt, hogy mennyi időbe telik! Inkább élvezd a folyamatot és a saját fejlődésedet.
A kérdés valójában nem az, hogy „mikor”, hanem hogy „milyen érzés lesz”!
Amikor végre eléred a spárgát, az érzés hihetetlen lesz! Nehéz leírni azt az eufóriát, amikor a feneked először ér le a földre. Nemcsak a fizikai határaidat feszegeted, hanem egy belső győzelem érzése is átjár majd. A legjobb tanács, amit adhatok: légy kíváncsi, próbáld ki magad, és élvezd az utat!
Nem kell sportolónak lenned, hogy élvezd a hajlékonyság előnyeit. Heti egy-két edzés és a megfelelő mentális hozzáállás mellett te is fejlődhetsz, akár úgy, mint a Flexyqueenek, akik szintén csak hobbiból kezdték el – és most nézd meg őket! Az edzések nem csak az izmaidat és az ízületeidet erősítik, hanem magabiztossággal is feltöltenek.
Légy te is KatARTic Flexibility tag, csatlakozz a Flexy videós kurzushoz!
Hozzászólások