Mentális blokk felismerése és kezelése az edzésben mégis hogyan? A Flexy Queenekkel sokat szoktunk ezekről beszélni, hiszen erről fontos beszélni!
Az edzések során mindannyian találkozhatunk kihívásokkal, de néha ezek a kihívások nem csak fizikai természetűek. Bizonyos esetekben a mentális blokk az, ami visszatart minket a fejlődéstől. De honnan tudhatjuk, hogy valóban mentális blokkról van szó? Hogyan ismerjük fel a jeleket, és hogyan lépjünk túl rajtuk? Ebben a cikkben erre adok választ, személyes tapasztalataim alapján.
Honnan tudhatod, hogy mentális blokkal állsz szemben?
A mentális blokk felismerésére három megközelítést javaslok:
1. Tünetegyüttes figyelése: A mentális blokk általában nem egyetlen tünetben jelentkezik, hanem több tünet együttesében. Ezek gyakran egymással összefüggésben vannak, és együtt jelzik a probléma meglétét.
2. Tartósság vizsgálata: A probléma nem rövid távon áll fenn. Ha a tünetek legalább két hónapja folyamatosan jelen vannak, akkor valószínűsíthető, hogy mentális blokkal van dolgunk.
3. Fizikai "jólét": Képes vagy rá, meg tudod csinálni, a tested alkalmas rá tehát nincs egészségügyi vagy mozgásszervi oka a megvalósítás hiányának. Talán jobban fáj, de inkább lélekben, mint fizikailag.
Milyen tünetek utalhatnak mentális blokkra?
Mielőtt rátérnék a konkrét tünetekre, szeretnék megosztani néhány személyes történetet. Edzőként és coachként már több esetben találkoztam mentális blokkokkal a tanítványaimnál. Például, három olyan esettel is, ahol a teljes hajlékonyságfejlesztés akadályozva volt a mentális blokk miatt. A legtöbb esetben azonban ez a probléma egy-egy konkrét elemre vagy képességre korlátozódik – például kézenállásra, angol spárgára vagy más hasonló pozíciókra.
A tünetek felismerése kulcsfontosságú a mentális blokk beazonosításában. Néhány jel, amire érdemes figyelni:
Motivációhiány: Nem érzed a késztetést a gyakorlatok elvégzésére, különösen, ha ez legalább két hónapja fennáll.
Kimenekülés a gyakorlás alól: Könnyíted a gyakorlatokat, kihagyod azokat az órákat, ahol nehéz feladatok vannak, vagy ha ott is vagy, nem csinálod teljes odaadással.
Negatív gondolatok: Edzés közben egyre több negatív gondolat kavarog benned, amelyek elvonják a figyelmedet.(“Én ezt nem is akarom, nem is tudom. Nem vagyok elég jó ehhez. Utálom ezt a gyakit. Sose fogom tudni megcsinálni. Én ehhez béna vagyok…” stb.stb.)
Fókuszvesztés: Hiába végzed a gyakorlatokat, a figyelmed elkalandozik, és nem tudsz teljes mértékben koncentrálni.
Fontos, hogy ezek a tünetek nem mozgásszervi problémákból erednek. Tehát, ha fizikailag képes lennél elvégezni a gyakorlatot, de valamiért mégsem szeretnéd, és ez hosszú távon fennáll, akkor nagy eséllyel mentális blokkról van szó.
Hogyan küzdj meg a mentális blokkokkal?
Bár nem vagyok pszichológus, edzőként és coachként néhány gyakorlati tanácsot tudok adni a mentális blokkok kezelésére.
Gyakorlás, gyakorlás, gyakorlás: Itt nem a fizikai gyakorlásra gondolok, hanem a gondolataid tréningezésére is. Ha apránként tudsz lelkesebb lenni, egy negatívat pozitívval helyettesíteni - még ha nem is hiszed el - és egy kicsit tovább kitartani így a helyes pozícióban a gyakit, az már előrelépés.
Fókuszálás: Próbálj meg egyre kevesebb negatív gondolatot engedni be, és egyre kevesebb ellenállással közelíteni a gyakorláshoz.
Türelem: A mentális blokkok leküzdése hosszú folyamat, és türelmet igényel. Ne feledd, hogy nem vagy egyedül ebben – akár egy edzőtárs segítségét is kérheted, vagy olyan praktikákat alkalmazhatsz, mint például motiváló üzenetek írása magadnak.
Ezek a módszerek segíthetnek abban, hogy apránként leküzdd a mentális blokkot, de fontos megjegyezni, hogy ez egy hosszú folyamat. Ne várj azonnali eredményeket, hanem lépésről lépésre haladj előre.
Záró gondolatok
A mentális blokkok leküzdése nem könnyű feladat, de nem lehetetlen. Ha felismered a jeleket, és tudatosan dolgozol a gondolataidon, akkor képes leszel túllépni ezeken a gátakon. Ne feledd, hogy nem vagy egyedül ebben a küzdelemben – kérj segítséget, ha szükséges, és soha ne add fel!
𝗡𝗘𝗠 𝗮𝘇 𝗮 𝗰𝗲́𝗹, 𝗵𝗼𝗴𝘆 𝗮𝗺𝗶𝘁 𝗻𝗲𝗺 𝘀𝘇𝗲𝗿𝗲𝘁𝘀𝘇, 𝗮𝘇 𝗹𝗲𝗴𝘆𝗲𝗻 𝗮 𝗸𝗲𝗱𝘃𝗲𝗻𝗰𝗲𝗱. 𝗛𝗮𝗻𝗲𝗺 𝗮𝘇, 𝗵𝗼𝗴𝘆 𝗮𝗺𝗶𝘁 𝗮 𝘀𝘇𝗶́𝘃𝗲𝗱 𝗺𝗲́𝗹𝘆𝗲́𝗻 𝘀𝘇𝗲𝗿𝗲𝘁𝗻𝗲́𝗹 𝘃𝗮𝗴𝘆 𝘃𝗮́𝗴𝘆𝘀𝘇 𝗿𝗮́, 𝗮𝘇𝘁 𝗻𝗲 𝗴𝗮́𝘁𝗼𝗹𝗷𝗮 𝗲𝘇 𝗮 𝗷𝗲𝗹𝗲𝗻𝘀𝗲́𝗴;
𝘃𝗮𝗹𝗮𝗺𝗶𝗻𝘁 𝗮𝘇, 𝗵𝗼𝗴𝘆 𝗼̈𝘀𝘀𝘇𝗲𝘁𝗲𝘁𝘁𝗲𝗯𝗯𝗲𝗻 𝘁𝘂𝗱𝗷 𝗳𝗲𝗷𝗹𝗼̋𝗱𝗻𝗶, 𝗺𝗶𝗻𝗱𝗲𝗻 𝘁𝗲𝗿𝘂̈𝗹𝗲𝘁𝗲𝗻, 𝗻𝗲𝗺𝗰𝘀𝗮𝗸 𝗼𝘁𝘁, 𝗮𝗵𝗼𝗹 𝗸𝗼𝗺𝗳𝗼𝗿𝘁𝗼𝘀 𝘃𝗮𝗴𝘆 𝗲́𝘀 𝗺𝗮𝗴𝗮𝗯𝗶𝘇𝘁𝗼𝘀. “𝗜́𝗴𝘆 𝗹𝗲𝘀𝘇𝘂̈𝗻𝗸 𝘁𝗲𝗹𝗷𝗲𝘀𝗲𝗸”
Comments